Historie a exteriér
První písemné zprávy o hradě pocházejí z roku 1339, kdy Telč s okolím a tedy i Roštejn získal Oldřich z Hradce od krále Jana Lucemburského výměnou za hrad Bánov. Páni z Hradce mívali na Roštejně kastelány a roku 1353 jím byl Martin z Mutic. Hrad Roštejn býval pevný, takže v husitských válkách odolal dobývání a obléhání. Roku 1423 obléhal hrad hejtman Jan Hvězda z Vicemilic a Roštejn vydržel. Roku 1536 byl Roštejn prodán Janem Feyrarem a jeho bratry Volfovi staršímu Krajířovi z Krajku. Ten se však hradu brzy zbavil a Roštejn se vrátil pánům z Hradce. Od roku 1526 se o Roštejn staral Zachariáš z Hradce a nechal hrad přestavět na lovecký zámeček. Zachariáš odkázal hrad i s rozsáhlou oborou svému synovci Adamovi II. z Hradce. Po smrti Adamova syna Jáchyma Oldřicha zdědila Roštejn jeho sestra Lucie Otýlie z Hradce, která se provdala za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka. Tím přešel majetek na rod Slavatů. Roku 1702 získal roštejnské panství hrabě František Antonín Lichtenštejn - Kastelkorn. Rod Lichtenštejnů vystřídali roku 1796 Podstatští. Prvním majitelem hradu z tohoto rodu byl Leopold hrabě Podstatský - Lichtenštejn. Podstatští vlastnili Roštejn až do roku 1945, kdy jeho správu převzal stát.
První zprávy o hradě pocházejí z roku 1339, tehdy stál na jeho místě strážný hrad, který patřil mezi obranné pohraniční hrady. Starý gotický hrad byl přestavěn roku 1577 Zachariášem z Hradce na renesanční lovecký zámeček. Zároveň byla v okolí zřízena rozsáhlá obora s jelení, srnčí a černou zvěří a také bažantnice. Po švédských nájezdech zůstal Roštejn opuštěný a zpustlý. v roce 1915 hrad vyhořel a opraven byl až v druhé polovině 20. století. v hradních komnatách se můžeme setkat například s "erbovním sálem", jehož stěny zdobí téměř sedm set erbů. Možná se jedná o nějakou "nástěnnou knihu návštěv" při lovech. v dalších místnostech je vystavena rozmanitá keramika a porcelán, cínové nádobí a předměty nebo dřevěné hračky a betlém. v suterénu hradu se nachází expozice kamenictví. Malý hradní ochoz nás zavede do hradní kaple zasvěcené patronu lovců, sv. Eustachovi. v chodbě velkého hradního ochozu jsou vystaveny zbraně a součásti lovecké výzbroje. Zajímavý je také "zelený sál", který má na svých stěnách zobrazeno na tři sta druhů okrasných i léčivých rostliny a dřevin.
nahoruJak se dostat na hrad
Autem:
Po silnici z obce Doupě do Růžené odbočit podle značky, parkoviště přímo u hradní brány.
Autobusem:
Nejbližší autobusová zastávka je v obci Růžená a odtud po žluté tak, jak je uvedeno výše v kapitole pěšky.
Vlakem:
Nejlepší je dojet do obce Hodice a odtud po zelené asi 5,5 km přímo ke hradu nebo v Třešti a odtud po modré cca 7 km směrem ke hradu.
Pěšky:
Z obce Růžená se vydejte po žluté značce směr hrad Roštejn asi 2 km nebo z obce Hodice po zelené také směrem hrad Roštejn asi 5,5 km po zelené.
nahoruNěkolik fotografií
Letecký pohled na hrad
Hrad stojí na skalnatém vrcholu kopce nad obcí Doupě v nadmořské výšce 677 m n.m.. Na severozápadě bývalo předhradí, z něhož se dochovaly pouze terénní náznaky. Příkop oddělující předhradí od vlastního jádra nebyl - zřejmě s ohledem na tvrdost žulového podloží - dokončen. Vstupní brána do jádra na severovýchodě byla střežena věží zcela neobvyklého půdorysu (nepravidelný sedmiúhelník) s tupým břitem.
nahoruNádvoří a kaple v jeho severozápadním rohu
Kamennou branou s dřevěnými vraty projdeme na trojúhelné nádvoří se studnou, obklopené hradními budovami pokrytými šindelovými střechami. Jednopatrový hradní palác spojuje krytý ochoz s oratoří hradní kaple. Gotickorenesanční kaple vznikla v období velkých stavebních úprav hradu za doby Zachariáše z Hradce. Je zasvěcena patronu lovců - sv. Eustachovi. Vnitřně byla kaple dobudována za F. V. Slavaty.
nahoruHradní nádvoří s věží
Renesančnímu loveckému sídlu Roštejn vévodí vysoká gotická sedmiboká věž z 1. poloviny 14. století, která ční nalevo od vchodu na nádvoří hradu. Je veřejnosti přístupná a skýtá překrásný výhled na Telčsko, Třešťsko a velkou část Jihlavských vrchů.
nahoru